נתניהו 2

חקר גירוש ספרד והשפעתו על משנתו של נתניהו

משנתו הפוליטית של בנימין נתניהו נסמכת, בין היתר, על התיאוריה שגיבש אביו, ההיסטוריון המנוח פרופ' בן ציון נתניהו, אודות האינקוויזיציה הספרדית במאה ה-15.
האינקוויזיציה, שנוסדה עוד במאה ה-13 ומקורה במה שהיום הוא הוותיקן, הייתה הגוף שהיה אחראי לאכוף את האמונה הנוצרית על האוכלוסייה, ובעיקר מתוך שמו: אינקוויזיט, הכוונה לחקור, היוותה מוסד חקירות שרדף כל כת שצמחה מתוך הנצרות או בני דת אחרת שלא היו נוצרים, ובקיצורו של דבר, לחקור כל מקרה של כפירה בנצרות ולחקור את החשודים בו ולאכוף את החוקים הנוצריים שאסרו על כתות מינות וכפירה.
בספרד התקיימה אינקוויזיציה עצמאית לגמרי, שפעלה תחת סמכות ממלכת ספרד, החל מהמאה ה-15. הכנסייה הספרדית הייתה מהכנסיות הקתוליות הקיצוניות ביותר באמונתן. הגוף הזה בספרד התקיים באופן רשמי עד שנות השלושים של המאה ה-19, כלומר הוא האריך ימים מכל אינקוויזיציה אחרת.
בעוד האינקוויזיציה הקתולית הייתה כפופה לאפיפיור, האינקוויזיציה הספרדית הייתה כפופה למלך, ומטרותיה הנוספות היו לשמור על אחדותה הדתית של ספרד, תחת הממסד הקתולי. כמו הכנסייה הספרדית, האינקוויזיציה הספרדית הייתה קיצונית, ונקטה בדרכים של עינויים קשים עד להוצאות להורג בשריפה.
מי שסבלו מהאינקוויזיציה היו היהודים בספרד, שאולצו על ידי המלך פרדיננד להתנצר, או לעזוב את המדינה. "הנוצרים החדשים", גם ובייחוד לאחר שהתנצרו (הרי האינקוויזיציה הייתה גוף פנים נוצרי), סבלו מרדיפות ועינויים והוצאות להורג של האינקוויזיציה בספרד, באשמה כי קיימו בחשאי את מנהגי הדת היהודית.
אביו של בנימין נתניהו, ההיסטוריון פרופ' בן ציון נתניהו, יליד ורשה, היה אחד מגדולי החוקרים אודות ההיסטוריה של האינקוויזיציה, ושל גירוש ספרד בכלל. הוא חקר את השאלה, כיצד היהודים שהתנצרו ("האנוסים") נרדפו גם לאחר התנצרותם, והואשמו, לרוב בהאשמות שווא, ומיעוטם בהאשמות אמת, בקיום חשאי של המנהגים היהודיים?
נתניהו האב הגיע למסקנה מהפכנית ופורצת דרך, כי האינקוויזיציה הספרדית לא הייתה מוסד שפעל כלל מטעמים דתיים כמו שסברו, אלא מטעמים פוליטיים. רדיפת האנוסים (היהודים שאולצו להתנצר) בספרד הייתה בגלל קינאה, היות ורובם הגיעו לעמדות בכירות בכל תחומי החיים בספרד, כולל לעמדות של קרדינלים בכנסייה הקתולית הספרדית, ולעמדות ניהול במנגנון המדינה והמערכת הכלכלית שלה.
כלומר, מסקנתו המרכזית היא, שגם אם היהודים מילאו את רצון הפריץ והתנצרו, אז רדיפתם לא הפסיקה. ההתנצרות לא הגנה על היהודים מרדיפות.
מסקנה נוספת שהגיע אליה היא, שלא כל האנוסים נרדפו. ההמון הקתולי בספרד דרש מהמלך פרדיננד לעצור את הצלחתם של האנוסים, ולכן מטעמים פופוליסטיים, רדפה האינקוויזיציה בשם המלך חלק מהם וגרמה להם לעזוב את משרותיהם או את המדינה במקרה הקל, או אף גרמה למותם במקרה הקיצוני והקשה, שוב, רק כי המלך רצה לרצות את ההמון.
עצם זה שההתנצרות וריצוי הפריץ לא חיסנה את היהודים מרדיפות ומכלייה, היוותה לקח היסטורי שחזר על עצמו גם בימי הנאצים, עת האנטישמיות הייתה גזעית, וגם נוצרים שחלק מהוריהם או מאבותיהם היו יהודים נרדפו ונשלחו להשמדה. כלומר, כמעט כל מי שזרם דם יהודי כלשהו בעורקיו, נפסלה בלשון המעטה זכותו לחיים ולביטחון.
העמדה של בנימין נתניהו מבוססת, בין היתר, על ממצאי המחקר של אביו. הוא טוען, כי גם אם היהודים, והכוונה כאן לישראל מדינת היהודים, ירצו את מדינות העולם, בייחוד במה שקשור לוויתורים לצד הערבי, אז מדינות העולם ימצאו תירוץ אחר לרדוף את היהודים. על סמך זה נקט נתניהו, להשקפתו שלו, עמידה איתנה מול דרישותיו של הנשיא לשעבר אובמה לבצע ויתורים מרחיקי לכת לפלסטינים.
מסקנה נוספת חשובה הייתה כי אל ליהודים לסמוך על אחרים שיגנו עליהם, ושעל היהודים להיות בעלי כוח משלהם כדי להגן על עצמם.
מצד שני, לבנימין נתניהו יש אישיות שאינה מאופיינת בעצבי ברזל, כמו שאומרים, אז לא תמיד הוא נמנע לגמרי מוויתורים בנושאים כלשהם.

One thought on “חקר גירוש ספרד והשפעתו על משנתו של נתניהו

  1. תוצאות המחקר של נתניהו האב נראות לי נכונות , עד ימינו . קרא את הספר "רקויאם גרמני" . עוסק בתאור היסטורי מפורט על קורות היהודים במרכז אירופה מהמאה ה 18 ועד למלחמת העולם השניה . המסקנה המתקבלת – שליהודים לא עזר שום דבר , לא עבודה שחורה , לא עבודת צווארון לבן , לא השכלה , לא עמדות בכירות , לא לימודים גבוהים . כלום ! גורלם נחרץ לפרעות ולמוות כל פעם שהיה משבר כלשהו במדינה ועד לעלית הנאציזם שפעל במרץ להשמידם .
    אי לכך , אין לזלזל בתובנות של נתניהו הבן , בעקבות אביו . וגם לנוכח ההתנכלויות למדינת היהודים , באו"ם ובשאר מוסדות עולמיים , ולנוכח תרומות כספיות של ארגונים זרים המעודדים פעילות אנטי ישראלית במסווה של הומאניזם …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>