bibi

נתניהו: הטוב והרע

בראשה של מדינת ישראל עמדו שני סוגים של ראשי ממשלה: הלא-נהנתנים והנהנתנים. מהסוג הראשון נמנו דוד בן-גוריון, משה שרת, לוי אשכול, גולדה מאיר, מנחם בגין ויצחק שמיר. מהסוג השני נמנים יצחק רבין, שמעון פרס, אהוד ברק, אריאל שרון, אהוד אולמרט ובנימין נתניהו. את הציטוט הזה לא אמר איש ימין מובהק או אדם מהרחוב, אלא השדרן נתן זהבי. והציטוט הזה הוא די נכון. גם האימרה "כשזה הולך כמו ברווז, מגעגע כמו ברווז, אז זה ברווז", שהיא אימרה ששגורה בפיו של בנימין נתניהו בנושא האיראני, אפשר להגיד לגבי כל מי שטוען שכל ביקורת שלילית כלפי כל ראשי הממשלה שציינתי היא שקרים והמצאות. ראש הממשלה הנוכחי הוא דמות מורכבת מאוד, אבל בכל זאת הוא ייזכר כאחד מטובי מנהיגיה של מדינת ישראל. במשך תשע שנים רצופות הוא ממשיך ומכהן כראש ממשלה, ולדעתי לימין במיוחד אין כל סיבה מיוחדת להחליף אותו. בנתניהו יש היבטים חיוביים אך גם היבטים שליליים: מצד אחד, מדובר במנהיג עם ראייה מדינית נכונה, בעיקר לטווח הארוך. הוא לא הראשון שזיהה, אבל הוא מהלא-מעטים שזיהו כי "האביב הערבי" הולך לכיוון אסלאמיסטי. הוא ניהל מדיניות קשוחה כלפי אובמה, נשיא שלא היה אוהד לישראל ברמ"ח איבריו, בלשון המעטה (למרות שסיפק לישראל את עיסקת הנשק הכי נדיבה)- בייחוד לאור פעילותו לחיזוק מעמדה של איראן (גם אם מדובר במניעה מאיראן להשיג נשק גרעיני, ההסכם איתה הוא גרוע) ומעמדם של "האחים המוסלמים". בניגוד לכהונתו כשר האוצר, בה ניהל מדיניות קיצוצים אולטרה-קפיטליסטית, נתניהו מנהל כראש ממשלה מדיניות כלכלית די מאוזנת, למרות שמחירי הדירות מאוד גבוהים וזה משפיע לרעה על המשק. מצד שני, הבעיה בנתניהו היא האופי שלו: לפי עדויות של אנשים בסביבתו, מצטיירת דמות של אדם שהוא קמצן כרוני באופיו וכן גם מנהיג לחיץ. בכל זאת, קשה לשכוח את הוויתור לארדואן בפרשת המרמרה, למרות שאת הוויתור עשה בלחץ של אובמה, ששמח לראות מנהיג ישראלי מתקפל בפני מנהיג מוסלמי. ישנן גם תלונות על התנהלות הזוג נתניהו בכלל, שאני בוחר להאמין רק לחלקן הלא-גדול. זאת כי מצד שלישי, עוד לא היה מנהיג שהיה "אאוטסיידר", חיצוני ולא הולך בתלם, לאליטות ששולטות בתוך מדינת ישראל וגם לאליטות בתוך הליכוד, אלה של דור המייסדים. עוד לא היה ראש ממשלה, גם לא אולמרט, שנרדף כל כך בידי האליטות ובייחוד בידי חלק לא קטן מהתקשורת שמחכים מהיום הראשון שעלה לשילטון לפני 21 שנים לנפילתו. אבל כמו בפרסומת של חברת "אפל" בשנת 1997, דווקא אלה שלא הולכים בתלם (כמו, להבדיל, סטיב ג'ובס) הם אלה ששינו את העולם לטובה. חשוב לי לציין, כי אני לא זוכר מנהיג כמו ביבי שבין היתר בגלל יריבות או חשבון אישי איתו פוליטיקאים, קולגות, עובדים ואנשי ציבור יריבים או שהפכו ליריבים שינו לכאורה את דעותיהם הפוליטיות וכן הקימו כמה מפלגות, כמו למשל מפלגות גשר, המרכז, קדימה, התנועה ועוד. כלומר זו לא רק אידיאולוגיה צרופה, זה גם אנטי-ביביזם.

עם עלייתו של נתניהו לראשונה בשנת 1996, נכתבו עליו כמה ביוגרפיות. ליתר דיוק, כבר הספיקו לכתוב עליו כמה ביוגרפיות, וחלק מהכתוב בהן, מה שנראה ככוונת מכוון, הוא שלילי. נתניהו מצטייר כאדם שיחסיו החברתיים הם אינסטרומנטליים, כלומר הם לפי צורך. אנשים הם חבריו כל עוד הוא צריך בהם. מצד שני, יש לזכור כי נתניהו נשאר נאמן לתנועת הליכוד ונשאר בה, בעוד רבים מיריביו בתוך הליכוד, בייחוד "הנסיכים" שהם בניהם של דור המייסדים, לפתע "גילו את האור" ופנו שמאלה בדרכם, בין היתר מהיריבות ומהשינאה שלהם לנתניהו ומההבנה כי לא יוכלו לרשת אותו בראשות הליכוד. יש גם לזכור כי אהוד ברק, מפקדו של נתניהו מהסיירת, נושא לפי עדויות רבות גם אופי דומה מבחינת יחסים חברתיים לאופיו של ביבי, אולי אפילו יותר גרוע במקצת מבחינה זו. באחת הביוגרפיות של נתניהו צוין כי אנשים רבים עזרו לו בדרכו הפוליטית, כמו למשל אירחו כנסים שלו ואת נתניהו עצמו בביתם, אך הוא לא מיהר לגמול להם טובה- גם אם הדבר לא היה מוסרי וחברי, בין היתר על מנת שהדבר לא יהיה ולא יצטייר כקבלת שוחד מהם. נכון שאנשים שיש להם לכאורה בעיה של קמצנות כרונית עושים הכל על מנת לצמצם בהוצאות אישיות ועל מנת שאחרים יממנו את פעילויותיהם השונות, אבל במקרה של נתניהו קשה לי מאוד להאמין שניתן לקשור אליו באמת סיפור של שוחד, ואם כן יקשרו לו סיפור כזה אז זה אומר לדעתי שממש ממש חיפשו אותו בקטנות. אבל, לעומת זאת, כן אפשר לקשור אליו סיפורים של נהנתנות כלשהי ודרישות מסביבתו.

לדעתי, אם נתניהו לא היה בוחר במסלול הפוליטיקה, הוא היה אקדמאי בכיר כמו אביו הפרופסור להיסטוריה שהתמחה בגירוש יהודי ספרד והאינקוויזיציה. אבל התחום שלו לא היה היסטוריה אם היה בוחר בו, ואפילו לא כלכלה, שהוא תחום שביבי למד. התחום שלו היה יחסים בינלאומיים. בנוסף לנסיונו כשגריר ישראל וכמסבירן ברמה גבוהה מאוד באו"ם וכן כסגן שר חוץ וקדנציה קצרה מאוד כשר חוץ, במהלך כהונתו כראש ממשלה עשה נתניהו רבות על מנת להעצים את מעמדה של ישראל בזירה הבינלאומית, וזאת בלי להרבות בוויתורים מדיניים, בניגוד למה שעשו אלה לפניו כמו שמעון פרס שהעלו את מעמדם שלהם ואת מעמד ישראל בעיני העולם לאחר שפעלו לוויתורים מדיניים מפליגים. מצד שני, יש לזכור כי הוויתור של נתניהו בפרשת שליט, עת שיחרר אלף אסירים עם המון דם על הידיים תמורת חייל אחד, נחשב גם ויתור מדיני. אגב, עיסקת שליט באה גם כתוצאה מההפגנות "בעד הצדק החברתי" בשדרות רוטשילד בתל אביב וברחבי הארץ בקיץ 2011. גם ההפגנות הנוכחיות, "נגד השחיתות השילטונית", עלולות להסתיים בוויתור מדיני של נתניהו, שלעיתים ידוע גם כלחיץ וכלחוץ. המטרה דה יורה של ההפגנות היא טובה: למחות על המצב החברתי הלא מזהיר ברמת המיקרו (רמת מחירי דירות גבוהה, עשירים שמתעשרים יותר וגם שכר ממוצע שלא פורח בשנים האחרונות לעומת מחירי ההוצאות שכן עולים) לעומת ההצלחה הכלכלית הגדולה שהביא נתניהו ברמת המאקרו- ירידה ברמת האבטלה, פריחה בתשתיות ובתחבורה (בין היתר בזכות השר ישראל כץ, שמסתמן כיורשו המאוד אפשרי של נתניהו), פריחה במדד האשראי העולמי ועוד). ההפגנות גם נועדו למחות נגד השחיתות השלטונית, אבל שכחו כאן כי ישראל הייתה מאז ומתמיד מדינה מושחתת, גם לפני ביבי וגם ישראל תישאר כזאת לאחריו. השחיתות השלטונית עלתה לכותרות דווקא כשנזכרו בפרשיות הרבות שנקשרו לנתניהו. המטרה דה פקטו של ההפגנות היא לגרום להורדת השילטון של נתניהו והימין, שהוא לדעת המפגינים גורם לשחיתות שילטונית ולחוסר צדק חברתי, כאילו שמדינת ישראל נהגה בחוסר שחיתות ובצדק חברתי מיום היווסדה. אומנם לכל דמות ציבורית יש תחליף, אבל מי אמר שמי שעלולים לבוא אחרי ביבי יהיו לא-מושחתים או פחות מושחתים? מי אמר שהראייה המדינית שלהם תהיה נכונה, כשהמזרח התיכון הוא סביבה שאסור להיות בה חלש או להראות חולשה, גם אם מה שאני אומר עכשיו לא מוצא חן בעיני הרבה או מעט אנשים? מאידך, יש לזכור כי ביקורת פנימית על המדינה ומנהיגיה היא זכות הכרחית כחלק מחופש הביטוי, גם אם ביקורת זאת מוצדקת או שמא לא מוצדקת או מוטעית, וגם אם במביעי הביקורת או במארגני המחאות לא חסרים פגמים אישיים.

גורם נוסף שקשור לבנימין נתניהו וזוכה לביקורת רבה הוא אישתו שרה, שזוכה לביקורת על התערבותה לכאורה במינויים ממשלתיים מטעם נתניהו וכן ביחסה כלפי הכפופים לה בבית נתניהו בכלל. אני לא אומר שכל מה שטוענים נגדה הוא שקר- היא לא נראית לי אישה קלה. אבל יש לזכור כמה דברים: דבר ראשון, ששרה נתניהו נושאת על עצמה נטל של להיות אישתו של איש ציבור מאוד מאוד בכיר, שהוא נטל כבד. מצד שני, גם לאה רבין המנוחה, להבדיל, הייתה ידועה כאישה מאוד מאוד לא קלה וכמתערבת במינויים, וזאת לפי דבריו של האלוף במילואים אורי שגיא, שלא מונה לרמטכ"ל בראשית 1995 "כי הגראציות של דיקסי (הנשים שהיה להן שולחן קבוע במסעדת "דיקסי" היוקרתית בתל אביב, בייחוד לאה רבין מביניהן) החליטו שאמנון ליפקין שחק (המנוח) מתאים יותר". כמו כן, לאחרונה נודע לי כי פולה בן-גוריון הייתה ידועה כמי שסבלה מקלפטומניה. כלומר, רעיות של ראשי ממשלה ונשיאים הן בעלות חיים לא קלים כמו שנדמה, והמעמסה וגם היוקרה הרבה והעוצמה שהן צברו יכולות להשפיע על התנהגותן ובעיקר על השמועות אודותיהן, נכונות או לא.

למעשה, מה שעולה ממה שכתבתי הוא דמות מורכבת ודואלית של מי שעומד כראש ממשלה. אבל כשבוחנים ראש ממשלה וכשבוחנים מנהיגים בכלל יש להסתכל קודם כל על מעשיו בתחומים השונים, ורק לאחר מכן על אישיותו ובעיותיו האישיות. אף מנהיג הוא לא מושלם, בלשון המעטה, וכך גם סביבתו אינה מושלמת. דווקא מנהיג שהוא לחוץ יכול להיות טוב יותר ממנהיג קר-רוח לגמרי, כי מנהיגים קרי-רוח לעתים מתאפיינים גם בחוסר מודעות לסכנות ובחוסר רגישות מוחלט לסביבתם ועלולים לגרום נזקים כבדים, כמו למשל אותו מנהיג שעליו כתבו שהוא "לא עוצר באדום". נתניהו הוא דווקא אדם שמתוך היותו לחוץ כן מודע לסכנות ורגיש למעמדו, לכן הוא לרוב יעשה מה שרוב העם ירצה, על מנת שהוא יצביע לו בבחירות גם בפעם הבאה. ובאשר לתחליפים לנתניהו, אנשי הימין צריכים לזכור שהחל משנת 1999, כל מי שהיווה תחליף לנתניהו, גם מימין וגם משמאל, עשה ויתורים טריטוריאליים מפליגים ובצורה שלא הועילה אסטרטגית בטווח הארוך לישראל (אני לא פוסל לגמרי הפרדה וויתורים, אבל צריך לעשות אותם בצורה מושכלת וזהירה מאוד בניגוד לפעמים הקודמות, צורה שתביא להמשך הפעילות הביטחונית החופשית של ישראל במקומות מסוימים, והעיקר לא ייראו לצד השני ככניעה וכבריחה). אבל אין אדם שאין לו תחליף, למרות שאני לא רואה את נתניהו מוחלף או מתחלף בזמן המאוד קרוב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>