סיפורו של הבית מבלפור ואיך קוראים לו באמת

את הבית הזה, מעונו הרשמי של ראש ממשלת ישראל, אנחנו מכירים כל הזמן כ"בית מבלפור", היות והוא שוכן ברחוב סמולנסקין 9 פינת רחוב בלפור בירושלים. מיקומו של הבית, במעלה שכונת רחביה, בין מרכז העיר לבין שכונת טלבייה, עיטר אותו בכל מיני סיפורי אגדות או סיפורים היסטוריים אודותיו. אבל האמת היא שמי שקורה לבית "הבית מבלפור" עושה לו עוול. השם האמיתי של הבית הוא "בית אגיון" Beit Aghion, והוא נבנה בין השנים 1936-1938 עבור סוחר יהודי ידוע ממוצא יווני בשם אדוארד אגיון Aghion, שהשתייך לחלק היהודי של הקהילה היוונית שהתגוררה בעיר אלכסנדריה במצרים (כבר כתבתי אודות קהילה זו). המבנה תוכנן על ידי האדריכל היהודי ממוצא גרמני ריכרד קאופמן, וראשי ממשלת ישראל מאז גולדה מאיר שהתאכסנו בו אינם המנהיגים היחידים שהבית הזה איכלס: בשנת 1941 התגורר בבית הזה פטר מלך יוגוסלביה, ששהה בגלות בירושלים. בימי מלחמת העצמאות שימש הבית כבית חולים ללוחמי האצ"ל, כשבשנת 1952 ממשלת ישראל קנתה את הבית על מנת שישמש המעון הרשמי של שר החוץ ובו התאכסן שר החוץ דאז, משה שרת, שלימים יהפוך לראש ממשלת ישראל השני.

הבית מורכב ממספר גושים רבועים שמחוברים יחד, כשבמרכז נמצא חדר מדרגות כשבחזית המבנה יש טור חלונות. הבית הזה דומה לספינה, כי בחזיתו נמצא אגף מעגלי בעל צורה של ספינה כמו שהיה מקובל באדריכלות הבינלאומית בשנות השלושים של המאה העשרים. המבנה בנוי ועטוף באבן ירושלמית. כשנבנה, משפחת אגיון ביקשה להוסיף לו אלמנט שקיים בדרך כלל בבנייה מוסלמית: חצר פנימית (פטיו) גדולה.
בשנת 1974 מצבו של בית ראש הממשלה דאז (שהיה בשימוש בין השנים 1950-1974), בית יוליוס ג'ייקובס ברחוב בן מיימון בשכונת רחביה, שנקרא כיום "בית לוי אשכול", היה גרוע מאוד. לכן הממשלה ביקשה למצוא מעון חדש לראש הממשלה, ולכן החליטה שמעונו של שר החוץ יהפוך למעון ראש הממשלה. בשנות התשעים הוקמה עקב רצח רבין חומה גדולה שהסתירה אותו כלפי חוץ וחלק מרחוב בלפור נחסם.

עוד בשנת 1994 בעת כהונת יצחק רבין הועלו רעיונות לבנות משרד ראש ממשלה חדש ומעון ראש ממשלה חדש סמוך, בתיכנונו של האדריכל רם כרמי. משיקולים תקציביים שני הרעיונות נדחו. בשנים 2009 ו2014 עלו רעיונות להעתיק את מיקום מעון ראש הממשלה קרוב למשרד ראש הממשלה, כשהתקציב היה 650 מיליון שקלים בערך. התוכניות נדחו משיקולי תקציב ומתוך חוסר רצון לעורר את זעם הציבור.


קצת

האתר של דף הפייסבוק "אני יודע שאני לא יודע" עוסק בהיסטוריה, טלנובלות, פוליטיקה, מזרח תיכון, עיתונות וטלוויזיה פרטי יצירת קשר: דף פייסבוק של האתר: אני יודע שאני לא יודע דף פייסבוק נוסף: Histerio Harun טוויטר: Histerio5@ כתובת מייל וגוגל פלוס: histerio33@gmail.com

מחכה לתגובתך