איך הפסקתי לפחד והתחלתי להעריך את בנימין נתניהו

כיום אנחנו נמצאים בשנת 2019, אבל בשנת 2004 עמדתי כמו רבים מחבריי שהשתחררו מהצבא מול שוקת שבורה: כמעט שלא היו עבודות נורמליות בשוק העבודה, ושכר המינימום היה 17.93 ש"ח לשעה. הרפורמות שחולל בנימין נתניהו כשר אוצר היו קשות מאוד, ופגעו בעיקר במעמד הבינוני ובמעמדות הנמוכים יותר. הרגשנו שהמדינה אמורה להשיב לנו על שירות צבאי לא קל, אבל הפיתרון של נתניהו היה "לכו לעבוד", עם היצע העבודות המוגבל והקשה שהיה במשק, עם הקיצבאות שהופחתו ועם השכר היחסית נמוך ועם הפחתת החמלה כלפי האוכלוסיות החלשות. בגלל זה נשארתי ימני בעמדותיי המדיניות אך פיתחתי כעס כלפי נתניהו: איך האיש הזה, שהגיע ממעמד גבוה יחסית, מעז לפגוע בחלשים כדי להבריא את המשק על גבם? לכן, למרות שהתנגדתי לתוכנית ההתנתקות ולמעשה ההתנתקות, הצבעתי בבחירות שהיו בשנת 2006 למפלגת "קדימה" כקונטרה לנתניהו הנהנתן וגוזר הגזירות. בשנת 2009 כשנתניהו כבר עמד לחזור לשילטון קיבלתי זאת בספקנות ובחשש גדול ושאלתי את עצמי, למרות שהצבעתי למפלגה ימנית שאינה הליכוד, איך ייראו הכלכלה ושוק העבודה אם נתניהו יחזור לשילטון, והאם הוא, כמי שהצטייר בעיני כ"דמון", יטיל עוד גזירות כלכליות על החלשים כשישלוט כאן. וזאת למרות שאת המשבר הכלכלי העולמי בשנת 2008 בקושי הרגשנו בישראל בין היתר בזכות כהונתו של נתניהו במשרד האוצר. עם זאת, העדפתי שמול אובמה יהיה כאן ראש ממשלה מהימין שיידע לעמוד מולו.

לאחר עלייתו לשילטון של נתניהו בשנת 2009, ראיתי ראש ממשלה שמחד שיתף אנשי שמאל בממשלתו, אך מאידך לא חולל גזירות קשות על המשק כי הוא למד לקח מהפעם הקודמת. עמידתו של נתניהו מול אובמה, למרות שלא הייתה איתנה במאה אחוזים- זיכרו את נאום בר אילן, הפתיעה אותי לטובה. מאדם שחשבתי שהוא חלש, פחדן וכנוע התגלה נתניהו כמי שיודע לעמוד על עקרונותיה של מדינת ישראל. כן, למרות ההשמצות כנגדו חדשות לבקרים במהדורות החדשות השונות- חוץ מערוץ 20. כמו כן, מבחינה ביטחונית ישראל הרגישה בקושי את "החורף הערבי" שהשתולל מסביב. נתניהו הצטייר אצלי כמנהיג מתון גם מבחינה מדינית וגם מבחינה כלכלית, אך לא שמאלני. מאז הפך נתניהו למעין "ברירת מחדל" עבורי: הבנתי שכל הצבעה למועמד אחר, בייחוד עם רקע צבאי-ביטחוני נרחב, עלולה, למרבה האירוניה, להחזיר את המדינה לימים של ויתורים טריטוריאליים נרחבים וטרור. נתניהו הלך וצבר ניסיון רב בתור ראש ממשלה והפך למנהיג מקובל מאוד בין מנהיגי העולם שהפך את ישראל למדינה משפיעה מאוד בעולם. כמו כן, מצבה הכלכלי בעיקר בתחום המאקרו כלכלה ובתחום התשתיות השתפר מאוד בעת כהונתו. למרות מגרעותיו, כאדם קמצן באופיו וגם אחד שלא הראה תקיפות מדינית וביטחונית מתי שהיה צריך, למשל בפרשת המגנומטרים, או במקרה של העברת הכספים הקטאריים לחמאס תחת אש בדרום. נתניהו התגלה כמנהיג שמדינת ישראל הגיעה לשיאים חדשים בזמן כהונתו. וזאת למרות שיש הרבה מה לשפר- בעיקר בתחום הרווחה והבריאות ומחירי הדיור וכן בתחום ההתנהלות האישית וטוהר המידות של פוליטיקאים. בגלל זה, בין היתר, הפסקתי לפחד והתחלתי להעריך את נתניהו כאדם שמבטח את מדינת ישראל בפני ויתורים טריטוריאליים עמוקים. אגב, אני חושש שבני גנץ, ברק או אשכנזי יעשו ויתורים טריטוריאליים אך מצד שני, איני חושש שהם או מפלגות השמאל יפנו יישובים יהודיים חוקיים כי הם לא כמעט ולא עשו זאת עד היום. אני יותר חושש שבראש הליכוד לאחר עידן נתניהו יעמוד אדם שאינו נתניהו, שקסם הוויתורים הטריטוריאליים ופינוי היישובים עלול לעלות לו לראש מסיבה זו או אחרת, כמו למשל "עומק העקירה כעומק החקירה", מה שלא קורה בינתיים אצל נתניהו וטוב שכך – והוא (הכוונה לראש הליכוד הבא שעלול לנטות שמאלה), ולא נתניהו ולא איש מפלגות השמאל, הוא או היא האיש/ה שעלול/ה לפנות יישובים יהודיים חוקיים. כי דווקא לאורך ההיסטוריה הליכוד הוא זה שפינה ישובים יהודיים חוקיים, ואני חוזר ומדגיש, יישובים חוקיים, לא מאחזים. בגלל זה אני מעדיף שבנימין נתניהו ימשיך לעמוד בראש ממשלת ישראל.


קצת

האתר של דף הפייסבוק "אני יודע שאני לא יודע" עוסק בהיסטוריה, טלנובלות, פוליטיקה, מזרח תיכון, עיתונות וטלוויזיה פרטי יצירת קשר: דף פייסבוק של האתר: אני יודע שאני לא יודע דף פייסבוק נוסף: Histerio Harun טוויטר: Histerio5@ כתובת מייל וגוגל פלוס: histerio33@gmail.com

מחכה לתגובתך