אלטלנה: הסיפור האמיתי (?)

לאחרונה, עלה לכותרות ולחדשות נושא הטבעת אוניית האצ"ל "אלטלנה" בין ה-19 ל20 ביוני 1948, והייתי רוצה להעמיד דברים על דיוקם ככל שאני יכול. לשם כך קראתי בנושא בספרו של ההיסטוריון המומחה לתקופת מלחמת העצמאות, בני מוריס, ספר בשם "1948" וכן במקורות נוספים.

וזה הסיפור:

בין ה1 ל2 ביוני 1948 ישראל גלילי, שהיה עוזרו של דוד בן גוריון ראש הממשלה וראש מפא"י, ומפקד האירגון הציוני-ימני האצ"ל, מנחם בגין, חתמו הסכם על פירוק אירגון האצ"ל, "האירגון הצבאי הלאומי" ועל מעבר לוחמי האירגון לצה"ל, שם היו אמורים לקבל גדודים נפרדים משלהם בחטיבות "גבעתי" ו"אלכסנדרוני". העניין הוא שיחידות האצ"ל בעיר ירושלים נשארו מחוץ להסכם, היות וירושלים לא השתייכה רשמית למדינת ישראל והייתה תחת מצור ערבי.

בין התאריכים 19-20 ביוני 1948 התחוללה פרשת "אלטלנה", פרשה שבה ראו בן גוריון ואנשיו כמרד קטן. אונייה של האצ"ל בשם "אלטלנה" הפליגה מצרפת ועליה 900 עולים חדשים, מביניהם ניצולי שואה, וכן אנשי אצ"ל וגם מטען של אמצעי לחימה שונים. האונייה הגיעה לחופי מדינת ישראל הצעירה והאצ"ל דרש שהנשק יימסר לגדודים בצה"ל שמאויישים באנשיו וכן ליחידות העצמאיות של האירגון בירושלים. הממשלה סירבה, ולוחמי אצ"ל השתלטו על חוף ליד כפר ויתקין שמצפון לנתניה והתחילו בהשטת העולים, אנשי האצ"ל והנשק אל החוף. כוחות צה"ל כיתרו את חלק מאנשי האצ"ל והעולים בקירבת כפר ויתקין, ולאחר שאנשי אלטלנה סירבו למסור את הנשק לידי צה"ל אירעו שם חילופי אש שם נהרגו 4 לוחמי אצ"ל ושני חיילי צה"ל. חלק מאנשי אצ"ל נמלטו לכיוון בית דגון ושם שוב התפתחו חילופי אש עם צה"ל ונהרגו בהם שני לוחמי אצ"ל. האונייה "אלטלנה" הרימה עוגן עם צוותה ונוסעיה והנשק שנשאר בספינה והפליגה לכיוון תל אביב. בתל אביב נתן בן גוריון הוראה להפגיז בתותח שהיה על החוף את האונייה, ומי שפיקד על אותו תותח היה איש הפלמ"ח יצחק רבין. התותח, שכונה בהמשך על ידי בן גוריון "התותח הקדוש", הפגיז את האונייה, האונייה טבעה ורוב הנשק שהיה בבטנה אבד. גם לוחמי האצ"ל והעולים שנמלטו מהאונייה המופגזת אל החוף בתל אביב חטפו אש תופת ורימונים. יחד עם הפגזת האלטלנה, השתלטו לוחמי הפלמ"ח על מטה האצ"ל בדרום ת"א, עצרו את חברי האירגון ופרקו אותם מנשקם. סך כל ההרוגים בהתנגשויות האלה היה 18 איש, רובם לוחמי אצ"ל אבל חלקם גם חיילי צה"ל ועולים שחלקם ניצולי שואה.

מנחם בגין בחר שלא לחולל מלחמת אזרחים ולא להגיב על התקרית. רוב לוחמי האצ"ל חזרו לצה"ל, אך פוזרו ביחידות שונות, גדודי האצ"ל הנפרדים פורקו, אך יחידות האצ"ל והלח"י בירושלים המשיכו בקיומן בנפרד בירושלים עד אמצע ספטמבר 1948, אז גם הן פורקו לאחר ההנתקשות ברוזן השבדי פולקה ברנדוט.

פרשת אלטלנה חוללה קרע פוליטי שלא התאחה עד היום ומתיחות בתוך הציבור היהודי במדינת ישראל בין המחנה הרוויזיוניסטי למחנה מפא"י.
,


קצת

האתר של דף הפייסבוק "אני יודע שאני לא יודע" עוסק בהיסטוריה, טלנובלות, פוליטיקה, מזרח תיכון, עיתונות וטלוויזיה פרטי יצירת קשר: דף פייסבוק של האתר: אני יודע שאני לא יודע דף פייסבוק נוסף: Histerio Harun טוויטר: Histerio5@ כתובת מייל וגוגל פלוס: histerio33@gmail.com

מחכה לתגובתך