מימאר סינאן והווקף של הורם סולטאן

שלום לכל המתעניינים והמתעניינות בסיפורי הסולטאנים העות'מאנים,

היום בפרק בסידרה "הסולטאן" הוצג במהלך קרב שאליו יצאו הסולטאן וצוותו לראשונה האדריכל המפורסם, מימאר סינאן. ובכן, הסיפור לא מדויק כל כך.המפגש עם סינאן לא היה מקרי כמו שרואים בסידרה.
סינאן, שהיה נוצרי במוצאו- עד היום לא יודעים בבירור אם היה ממוצא אתני ארמני או יווני- היה חייל מובהק, שגויס ליניצ'רים בשיטת ה"דוושירמה", אוסלם, למד מתימטיקה ונגרות בימיו של אביו של סולימאן, סלים הראשון- ולאחר שהצבא העות'מאני השתמש בכישוריו המופלגים והפך אותו לארכיטקט צבאי, כשיש סברה שעבד כבר עם ועבור אבראהים פאשה, שימש כאדריכל העותמאני הראשי בימיהם של הסולטאנים סולימאן הראשון, סלים השני, ומוראד השלישי וחי בין השנים 1489-1588, כלומר הגיע לגיל המופלג של 99. בין היצירות המפורסמות שלו נמצא קומפלקס מסגד סולימאנייה (הוא אף נקבר לצד סולימאן והורם). האדריכל הגאון הזה גם עיצב את שער שכם, בעת שסולימאן בנה את החומה העות'מאנית של ירושלים העתיקה, שהיא החומה הנוכחית בעצם. שער שכם נקרא בערבית באב אל-עמוד, וסולימאן החל לבנות את החומה בשנת 1537 בערך.

בשאר מפעלותיו של סינאן וחייו אתמקד בפוסט הבא. אני בוחר
להתמקד בנושא ירושלים, שם בנה סינאן את שער שכם המפואר עד מאוד, (לנושא ירושלים גם יהיה המשך-בפוסטים הבאים) וזאת מכיוון שהשארתי את הפוסט שדן בווקף של הורם סולטאן עוד מחודש מאי סתום וללא המשך.

שער שכם, שנקרא בערבית באב אל-עמוד, נבנה במהירות ובנייתו הושלמה בשנת 1538. מלאכת הבנייה נמשכה כמה שנים, אך בניית החומה לא הושלמה במלואה. מעניין מאוד מה היו המניעים של סולימאן לבנות את החומה ואת כל מפעלות הבנייה שלו בירושלים של אז, שהייתה בעצם האיזור שנקרא העיר העתיקה של היום, להקיף את העיר בחומה לאחר 300 שנים שהייתה חסרת חומה, בעברית תקנית "מפורזת", ומניעיה של הורם לבנות בשנת 1552 את ההקדש, הווקף ברובע המוסלמי, שמרכזו היה בית תמחוי.

ההיסטוריונים חלוקים לגבי המניעים של סולימאן לבנות את החומה. יש כאלה שטוענים כי מניעיו היו דתיים, להדגיש את קדושתה של ירושלים באסלאם. יש כאלה שטוענים שמניעיו היו שלטוניים, להדגיש את עוצמתו ושילטונו גם בירושלים הרחוקה מאוד מהמרכז השילטוני באיסטנבול. יש היסטוריונים שטוענים כי רצונו היה להגן על העיר מפני פשיטות בדווים וכל הסיבות מתרכזות לפחד הגדול שלו, משאיפות הנוצרים לכבוש את העיר, ובייחוד שאיפותיו של יריבו הגדול, הקיסר קרל החמישי, קיסר "האימפריה הרומית הקדושה", להיות מלך ירושלים.

באשר לקרל, אגב, אספר לכם אנקדוטה. קרל החזיק בעיקר בתואר "מלך ספרד", ומלך ספרד החזיק עוד כמורשת מן התקופה הצלבנית את התואר מלך ירושלים. אחד מתארי מלך ספרד עד היום הוא התואר היצוגי בלבד "מלך ירושלים". אז פליפה השישי, המלך החדש שהוכתר לפני כשבועיים, הוא גם מלך ירושלים.

ובחזרה לסולימאן והורם. אני חושב שהמניע של סולימאן והורם היה פשוט להראות את האמונה שלהם באסלאם מחד, ומצד שני להראות שליטה, שליטה שליטה. הם רצו להראות שנדיבותם הדתית מגיעה אפילו למקומות רחוקים באימפריה, שמאוד חשובים לאסלאם. להורם זה היה מאוד חשוב, כי היא הרי הייתה נוצרייה שאוסלמה…. היא רצתה לגיטימציה ושליטה.

פרופ' סינגר מאוניברסיטת תל אביב עשתה עבודה מצויינת (מי אני שאשפוט עבודות שלה) על אותו ווקף של הורם סולטאן. המסקנה המסתמנת מהספר שכתבה בנושא, שטרם סיימתי את קריאתו, היא כי בית התמחוי שהוקם נועד גם לעניים, שזהו ייעודו המקורי, אך גם תכנונו ומטרת בנייתו הייתה להאכיל את תושבי ירושלים מהמעמדות היותר גבוהים, כן, המעמדות הגבוהים, במטרה לחזק את האחיזה העות'מאנית באליטות הירושלמיות המוסלמיות של אז. וזהו רק הקצה של הקצה הלא מדויק לגמרי של הנכתב בנושא הווקף של הורם ברובע המוסלמי בירושלים. כדי להוכיח את חוזקה של האימפריה היה צריך לשלוט בנתינים. והנתינים הכי חשובים לשלוט בהם הם דווקא בני האליטות הנותנים את הטון. כלומר, בית התמחוי, שנועד לעניים (שגם סעדו שם), שימש גם כמקום מפגש ומתן טובות הנאה לשכבות העליונות. השכבות הללו גם ניהלו בפועל את בית התמחוי.

לסיכום זמני, עד הפוסטים הבאים שימשיכו את הפוסט הזה, סינאן שימש כלי חשוב למפעלי הבנייה העותמאניים ברחבי האימפריה. מפעלי הבנייה שלא את כולם תיכנן האדריכל סינאן- חלקם היו הקדש דתי, ווקף, שימשו להאדיר את שם הסולטאן ואישתו, את זה שהם מוסלמים מאמינים ובייחוד ליצור עוצמה וכוח כדי לשלוט בנתינים ולחזק את אחיזתה של האימפריה בנתיניה.


קצת

האתר של דף הפייסבוק "אני יודע שאני לא יודע" עוסק בהיסטוריה, טלנובלות, פוליטיקה, מזרח תיכון, עיתונות וטלוויזיה פרטי יצירת קשר: דף פייסבוק של האתר: אני יודע שאני לא יודע דף פייסבוק נוסף: Histerio Harun טוויטר: Histerio5@ כתובת מייל וגוגל פלוס: histerio33@gmail.com

מחכה לתגובתך