ביבי טוב ליהודים

בחירות 2015: היהודים ניצחו את הישראלים, בפעם השנייה.

שלום לכל מי שהצביעו בבחירות ולמי שלא,

אנחנו נמצאים כשלושה ימים לאחר הבחירות, בה התקבלה התוצאה המפתיעה שבה ניצח בנימין נתניהו בפער גדול את מפלגת העבודה ונבחר בפעם הרביעית לראשות הממשלה.
את מערכת הבחירות הנוכחית הרבו להשוות למערכות בחירות קודמות, שאירעו מאז המהפך 1977 בה מנחם בגין מנהיג הליכוד עלה לשילטון לראשונה בהן ניצחה מפלגת העבודה, או שיצאה בהן תיקו, כמו בחירות 1992 ו-1999, בה ניצחה מפלגת העבודה, שבראשה עמדו רמטכ"לים בדימוס, או בחירות 1984, בה הוחלט על רוטציה בין מפלגת העבודה לליכוד לאחר שיוויון בין הגושים.

אגב, לתשומת לב הבוחרים מהצד השמאלי של המפה, מאז 1977 מפלגת העבודה ניצחה כל אימת שהעמידה בראשה רמטכ"ל בדימוס, רב אלוף במילואים. בני גנץ, מישהו אמר?

אבל יותר מכל, את הניצחון המפתיע של נתניהו, בו כשלו כל המדגמים בערב הבחירות והסקרים, ניתן להשוות למערכת בחירות אחת, שהתחוללה לפני 19 שנים: בחירות 1996, שנערכו ב-29 במאי באותה שנה, בהן ניצח נתניהו, ראש האופוזיציה והליכוד, בהפרש של אחוז וחצי את שמעון פרס, ראש הממשלה ומפלגת העבודה המכהן, לאחר שפרס הוביל בביטחה כמעט בכל הסקרים שנערכו קודם לבחירות, וגם במדגמים שהיו באותו יום. הניצחון של נתניהו, אז כמו היום, נודע בשעות הבוקר המוקדמות.

לכאורה, למפלגת העבודה היה יכול להיות טריגר טוב לניצחון: הבחירות היו הבחירות האישיות הראשונות לראשות הממשלה בתולדות המדינה, כשפרס היה מחליפו של יצחק רבין, שנרצח כשמונה חודשים לפניהן. המצב הכלכלי בישראל היה מצוין, הודות לכך שממשלת העבודה הזרימה כספים רבים למשק הישראלי. גם הבחירות הנוכחיות נערכו כשמונה חודשים אחרי מבצע "צוק איתן", שניהולו לא היה מוצלח, וגם המדיניות הכלכלית של נתניהו, הפעם ראש הממשלה המכהן ויו"ר הליכוד, לא הוכיחה את עצמה, בלשון המעטה. מצד שני, בחירות 1996 נערכו חודשיים לאחר פיגועים קשים שאירעו בירושלים ובתל אביב, שהחלו להטות את הכף לטובת ביבי. נתניהו, שניצל את המצב הביטחוני, החל לפנות למצביעים המסורתיים של הליכוד, כלומר ציבור הדתיים ושומרי המסורת בישראל, בני השכבות החלשות והמעמד הבינוני-נמוך. הוא הדגיש שוב ושוב את היות הליכוד מפלגה של שומרי מסורת, וכן היותו מומחה למלחמה בטרור. שני הקלפים האלה הביאו עליו את הניצחון המפתיע. בבחירות 2015, שוב השתמש נתניהו בשני האלמנטים שמוטמעים בציבור: הפחד והמסורת. וכך הוא ניצח.
לאחר ההפסד, טבע פרס את האימרה "היהודים ניצחו את הישראלים". כלומר: היהודים שומרי המסורת והדתיים ניצחו את היהודים הישראלים החילוניים, שרובם הצביעו לפרס, אלה שרואים עצמם יותר בעלי זהות תרבותית ישראלית (זהות שניתן להכליל בתוכה גם את ערביי ישראל), מאשר בעלי זהות דתית יהודית, שרובם הצביעו לנתניהו. כך היה אז, וכך גם היום.
ביבי ניצח הפעם, אבל זו הייתה הפעם השנייה שהוא מנצח כנגד כל הסיכויים. גם ב1996 וגם ב2015 גם השילטון בארצות הברית וממשלות אירופה תמכו בראש מפלגת העבודה, גם פיננסית. בשנת 1996, ביל קלינטון הגדיל לעשות ואירגן לכבוד פרס ועידה למלחמה בטרור, שנערכה בשארם א-שייח' שבסיני. בשנת 2015 עקץ אובמה (שיותר רדיקלי וכושל מקלינטון בהשקפותיו ובהתנהלותו) את נתניהו שוב ושוב. הוא אף פעל לממן את מפלגות השמאל. התקשורת בשנת 1996 התגייסה גם רובה ככולה לטובת פרס, כמו שרוב התקשורת בישראל, חוץ מהעיתונים "ישראל היום", "מקור ראשון" ו"ערוץ 20" בטלוויזיה, התגייסו לטובת הרצוג בבחירות 2015. שלא לדבר על האקדמיה, שרובה מזוהה עם השמאל, גם אז וגם היום.

בבחירות 2015, מפלגת העבודה עשתה מאמץ, אם כי לא גדול, להציג עצמה כמפלגה חברתית שתעזור למעוטי היכולת, לשכבות החלשות, לבני עיירות הפיתוח ושכונות המצוקה, מה שנקרא "היהודים". אבל העובדה שרוב הקמפיין של מפלגת העבודה, או כמו שהיא נקראת, שוב פעם בטעות, "המחנה הציוני", התבסס בלשכנע את המשוכנעים, כלומר את אלה שממילא יצביעו לשמאל, ביישובי עוטף עזה ובערים הגדולות וכן בקיבוצים ובערים הקטנות במרכז הארץ, בתוספת התבלין שהגדיש את הסאה שהוסיף יאיר גרבוז, כשדיבר בצורה מתנשאת על מה שפרס קרא לו "היהודים" כעל עוסקים בפולחן פגאני, מה שחשף את ההתנשאות בקרב האליטות החילוניות הישנות, או מה שפרס קרא לו "הישראלים"- כל זה תרם והוביל לכשלון "המחנה הציוני" בראשות יצחק הרצוג וציפי לבני-שפיצר.

ההתנשאות הזו של "הישראלים" על היהודים, הובילה לכך שהאוכלוסייה המסורתית והדתית הצביעה ברובה לנתניהו. השמאל הציוני לא השכיל להתחבר אל "היהודים" האלה, ולכן נכשל. השמאל הציוני הציג עצמו יותר כשמאל מדיני מאשר כשמאל חברתי וכלכלי. כשמאל שמוכן להיות עושה דברו של נשיא ארה"ב אובמה. ושוב, אובמה של 2015 הוא לא ביל קלינטון של 1996. בישראל וגם בארצות הברית אובמה לא נשיא פופולרי, בלשון המעטה. הוא נתפס כדואג יותר לאינטרסים של האסלאם הפוליטי והמוסלמים בכלל מאשר כדואג לאינטרסים של האמריקנים והישראלים. ההישענות של השמאל על ארצות הברית לא עבדה הפעם, בין היתר כי ציבור "היהודים" בישראל תופס באופן שונה את ארצות הברית של אובמה מאשר תפס את ארצות הברית של קלינטון ובוש האב בשנות התשעים. בעוד "הישראלים" (שוב: הכוונה כאן לאליטות הישנות, ששלטו בישראל עד שנת 1977 בפועל, החילוניות-שמאליות, שרובן ממוצא אירופי) תופסים את אובמה כנשיא ליברל, תומך בישראל כלכלית ובטחונית (עובדה שנכונה בחלקה הגדול) ושואף להציל את ישראל מעצמה ולכונן פיתרון של שתי מדינות בארץ ישראל, מה שיביא להפרדה של הישראלים מהפלסטינים, ציבור ה"יהודים" (האליטות המסורתיות-דתיות החדשות, שמצביעות ברובן לימין, ומוצא חלקן מעדות המזרח) תופס את אובמה כמוסלמי (מה שנכון חלקית, אביו של אובמה היה מוסלמי ואובמה עצמו התחנך בילדותו בבית ספר מוסלמי באינדונזיה), עוין לישראל ואוהד את האסלאם מבחינה דתית ופוליטית. לפי תפיסה זו, מעוניין אובמה להחליש את ישראל על ידי הקמת מדינה פלסטינית שלצידה מדינה דו לאומית. לכן נתניהו ניצל גם את הפחד מאובמה, שמא הרצוג ולבני יהיו עושי דברו, לא רק את הפחד מאיראן ומהטרור, כדי לזכות לרוב בקרב ציבור זה בפרט ובבחירות בכלל.

יש עוד גורם שמתחבר לשתי הפתעות הבחירות שסיפק נתניהו: הערבים בישראל. ימים מספר לפני בחירות 1996, החלו צעירי חב"ד לחלק את הסטיקר "נתניהו טוב ליהודים" בכבישי הארץ. מדוע? היות וממשלת רבין-פרס גם ויתרה לפלסטינים בהסכמי אוסלו שלוש שנים קודם לכן והכניסה את יאסר ערפאת ראש אש"ף ואירגון הטרור פת"ח לארץ ישראל, היא גם השקיעה כסף במגזר הערבי בתוך הקו הירוק (כלומר בתוך תחומי מדינת ישראל), היה חשש שפרס ייטה חסד מבחינה מדינית, כלכלית וחברתית לערביי ישראל. לכן גם רתיעת היהודים מהערבים בישראל תרמה כאן, והובילה לניצחון נתניהו. במרץ 2015, ביום הבחירות עצמו, החלו בתקשורת לדווח על המוני ערבים שממתינים להצביע בבחירות, ועל אחוזי הצבעה גבוהים במגזר הערבי. נתניהו ניצל זאת, ובאמצעות מסרים בתקשורת ובהודעות בסלולרי החל להזהיר, כי חייבים להצביע לו, היות ואחוזי הצבעה גדולים במגזר הערבי משמעם מתן עוד ועוד מנדטים לרשימה המשותפת של ערביי ישראל, שהתמודדה כרשימה אחת לראשונה בבחירות אלה. אחוזי ההצבעה הגבוהים במגזר הערבי המריצה עוד ועוד בוחרים מהמגזר ה"יהודי", ליתר דיוק ממגזר ה"יהודים", שנרתעו מאוד מאחוזי ההצבעה במגזר הערבי פן הרשימה המשותפת תגיע לעמדה שבה היא תיכנס לממשלה עתידית של הרצוג (שעלול לוותר לערבים הפלסטינים ולחתום על השלב השלישי של הסכמי אוסלו-קרי ויתור על הגדה המערבית ומזרח ירושלים), להצביע לנתניהו ולהביא לניצחונו.

לכן, ב2015, כמו ב1996, היהודים ניצחו את הישראלים. וביבי עלה לשילטון, כנגד כל הסיכויים.

(בתמונה הראשית: מדבקת "נתניהו, זה טוב ליהודים", שחולקה על ידי צעירי חב"ד לנהגים בכבישי הארץ כמה ימים לפני בחירות 1996, והביאה למהפך בתוצאות הבחירות ההן)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>