משפחת רומנוב

משפחות המלוכה הגדולות של פעם: איפה הן היום? חלק שלישי: סכסוך במשפחת רומנוב הרוסית

לצאצאי משפחת המלוכה, או ליתר דיוק המשפחה הצארית הרוסית משפחת רומנוב, יש חיסרון גדול לעומת משפחות מלוכה אחרות: הצאר האחרון ניקולאי השני והצארינה אלכסנדרה אישתו הוצאו להורג יחד עם חמשת ילדיהם, ביניהם הנסיכה המפורסמת אנסטאסיה על ידי הבולשביקים כתשעה חודשים שנה לאחר המהפיכה הבולשביקית ברוסיה, ב17 ביולי 1918 במרתף של בית בעיר יקטרינבורג שבהרי אוראל. אפילו משרתיהם וכלביהם הוצאו להורג יחד איתם וגופותיהם הומסו בחומצה ביער סמוך. לא נשארו הרבה שרידים ולא צאצאים ישירים מהמשפחה הגרעינית הזאת, אבל היות ומשפחת רומנוב המורחבת היא משפחה ענפה, ישנם קרובים רחוקים של הצאר שטענו שהם היורשים הלגיטימיים. טענות הירושה הביאו לסכסוך משפחתי נרחב. הטוענת הראשית לכתר היא מי שנקראת "הדוכסית הגדולה של רוסיה", מריה ולדימירובנה, יחד עם בנה, גיאורגי מיכאילוביץ'. מריה היא ילידת העיר מדריד שבספרד ונכדה של נינתו של הצאר אלכסנדר השני. היא למדה שפה וספרות רוסית באוניברסיטת אוקספורד, וקיבלה חינוך מלכותי ואימצה גינונים מלכותיים כל ימי חייה. מריה כיום היא בת 64 (ילידת 1953), ומאז נפילת ברית המועצות בשנת 1992 היא טוענת שהיא הצארית השולטת האמיתית וראש משפחת רומנוב. באותה שנה קמה ברוסיה עצמה תנועה מלוכנית שקוראת להחזרת השילטון הצארי, ומריה (בתמונה, ביחד עם בנה) שיתפה פעולה עם פעילויותיה של תנועה זו. והכי חשוב: מריה לא ויתרה על נישואין מלכותיים. היא נישאה בשנת 1976 לנסיך פרוסיה הגרמני פרנץ וילהלם ממשפחת הקיסרות הגרמנית הוהנצולרן, והתגרשה ממנו כעבור 9 שנים. בנה הדוכס ג'ורג' (גיאורגי) מיכאילוביץ' הוא בנם של השניים. היא מייחסת לעצמה את התואר "הקיסרית הגדולה של כל הרוסים".

אבל מול מריה קם מתחרה: הנסיך המנוח ניקולאי רומאנוביץ' רומנוב, שחי עד שנת 2014 בצרפת. ניקולאי היה צאצא של הצאר ניקולאי הראשון (לא הצאר האחרון ניקולאי השני, כמובן!) והוא הקים את "אגודת משפחת רומנוב". הוא נדד בין צרפת לאיטליה בעיקר, שם מת בגיל 91. לאחר מותו החליף אותו בראש אגודת משפחת רומנוב הנסיך דמיטרי רומאנוביץ' למשך שנתיים, עד שמת גם הוא. דמיטרי רומאנוביץ' אף קיבל הכרה מהנשיא הרוסי הנוכחי ולדימיר פוטין, שאף הזמין אותו לקבלת פנים. חשוב לציין שפוטין לא נוקט עמדה רשמית בנושא ונפגש בעבר גם עם הדוכסית מריה. כיום המתחרה הראשי של מריה על תואר הצאר הוא ראש אגודת משפחת רומאנוב הנוכחי, הנסיך אנדריי אנדרו רומאנוביץ' יליד 1923, כלומר בן 95, שחי בארצות הברית. המאבק בין מריה לבין דמיטרי ואנדריי רומאנוביץ' הגיע אף לפסים משפטיים ולחילופי מכתבים ומהלומות מילוליות בין עורכי דינם. מי שעתיד לעמוד בראש אגודת משפחת רומנוב לאחר מות אנדריי שנמצא כיום בגיל שיבה טובה הוא בנו בן השישים וחמש הנסיך אלכסיס אלכסיי אנדרייביץ' רומאנוב בן השישים וחמש, רואה חשבון מקליפורניה.

את הסיכסוך בין מריה ובנה לבין אגודת משפחת רומנוב ניסו ליישב בשנת 1998, עת נמצאו ביער ליד יקטרינבורג מה שנטען כשרידי משפחת המלוכה הרוסית כלומר הצאר ניקולאי וילדיו. השרידים נקברו בקתדרלה בבירה הרוסית האימפריאלית לשעבר סנט פטרבורג ביולי 1998, בדיוק 80 שנה לאחר תאריך הוצאתם להורג של בני משפחת המלוכה. גם הבדיקות שנערכו בשרידים וגם החקירות שנערכו אחר כך לא הועילו לפיתרון התעלומה, מי הוא ראש משפחת רומנוב האמיתי.

ברוסיה קיימת כיום מפלגה מונרכיסטית שתומכת בהחזרת שילטון הצאר בראשות איש העסקים אנטון באקוב. בשנת 2011 הוא הכריז על "מדינת הכתר המלכותי" ברוסיה והוסיף מתחרה חדש על הכתר הצארי הרוסי: הנסיך ניקולאי קירילוביץ', או בשמו הגרמני הנסיך קארל אמיך מליינינגן, צאצא של המשפחה האימפריאלית הרוסית ויליד שנת 1952 (בן 66) שמתגורר בגרמניה, כעל הצאר של האימפריה הרוסית החדשה והלא מוכרת, ניקולאי השלישי. אגב, הנסיך ניקולאי הוא עוד נין של נין של הצאר אלכסנדר השני.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>