נשיא ארה"ב לעתיד, ג'ורג' בוש השלישי?

לדונלד טראמפ, המועמד האמריקני מהמפלגה הרפובליקנית לנשיאות ארצות הברית, שסובל מחוסר תמיכה בקרב האליטה של המפלגה, נוסף לאחרונה תומך מפתיע, שפועל רבות לבחירתו לנשיאות, שהוא בעצמו ממוצא חצי היספני ולא פחות מבנו של המועמד שהתמודד מול טראמפ בבחירות האחרונות, ג'ב בוש, הודיע על תמיכתו בטראמפ- בניגוד לאביו וכן בניגוד לדודו, הנשיא ג'ורג' בוש הבן, ולסבו, הנשיא ה-41 ג'ורג' בוש האב. את תמיכתו הוא לא הביע מאהבת יתר לטראמפ כמובן, שהרי טראמפ ביזה את אביו ואת משפחתו ולכן בני המשפחה האחרים, שנחשבים מהאליטה הרפובליקנית, סירבו להביע בו תמיכה. הוא עשה זאת יותר מתוך אינטרס אישי, לשמור על נאמנות למפלגה הרפובליקנית ולמי שעשוי באופן מפתיע להיבחר כנשיא האמריקני, ובכך אולי בעתיד, אולי בעוד 8 שנים אם טראמפ ייבחר לשתי קדנציות, להפוך בעצמו למועמד הרפובליקני לנשיאות ארצות הברית ולזכות בנשיאות, ובכך ליצור מצב שהיו שלושה נשיאים אמריקנים בשם ג'ורג' בוש, ולא רק- אלא שיסתבר שרק השם ג'ורג' בוש הוא שמביא הישגים וניצחונות למשפחתו המורחבת.

לג'ורג' פרסקוט בוש, בנו של ג'ב, המופיע כאן בתמונה יחד עם אישתו, אמנדה וויליאמס, לה הוא נשוי מזה 12 שנים (ואיתה הביא לעולם שני בנים- פרסקוט בן השלוש כיום וג'ון בן השנה) יש את כל הפוטנציאל הנכון להיות נשיא עתידי: הוא צעיר, בן 40 כיום, הוא שייך למשפחת בוש, ולא רק- אימו היא ממוצא היספני ושמה קולומבה, וזה מאוד חשוב בימינו, כשההיספנים הופכים בארצות הברית ממיעוט לנתח אוכלוסייה משמעותי. לבוש עצמו יש מראה חיצוני דומה לאימו ההיספנית….
יש לו עוד נתונים טובים: הוא משפטן בהשכלתו, ונושא תפקיד בשירות הציבורי של טקסס, מדינת הבית של משפחתו: הוא נושא בתפקיד שמוגדר כראש מינהל מקרקעי טקסס. הוא גם משמש סגן יו"ר המפלגה הרפובליקנית בטקסס לענייני כלכלה. הוא גם שירת בצבא האמריקני, כקצין מודיעין בצי וסיים את שירותו בדרגת סגן פלוס שירות מילואים באפגניסטן.
האוריינטציה הפוליטית של בוש באה לידי ביטוי כבר בשנת 1988, כשנאם כילד בן 12 בוועידה הרפובליקנית שבחרה בסבו, סגן הנשיא דאז ג'ורג' בוש האב, למועמד שלה לנשיאות. כשדודו, ג'ורג' בוש הבן, נבחר לתפקיד מושל טקסס-שלדעתי, זהו התפקיד הבא שמושא המאמר מכוון אליו, הלך ג'ורג' בוש השלישי ללמוד באוניברסיטת רייס בטקסס ושיחק כשחקן בייסבול ופוטבול זוטר בקולג'. הוא הפך למורה בבית ספר ציבורי- שהכוונה גם לפעיל חברתי, אך עזב את תחום ההוראה לטובת לימודי משפטים (שנחשבים לאמצעי חשוב למי שרוצה להיות פוליטיקאי) באוניברסיטה של טקסס. וכמו בן משפחת בוש טוב, הוא הפך לעורך דין שמנהל משרד השקעות שמתמחה בהשקעות בתחום הנפט והטכנולוגיה, והרי משפחת בוש ידועה בעסקי הנפט שלה….
במהלך לימודי המשפטים שלו הוא פגש את אמנדה, שתהפוך לעורכת דין וגם לאישתו ואם שני בניו.
בינתיים, הוא גם נכנס והשתלב במפלגה הרפובליקנית המקומית, בוועדות שתפקידן ליצור קשר עם הדור הצעיר של הבוחרים הרפובליקנים, וכן פעל להכנסת מועמדים רפובליקניים ממוצא היספני לתוך המינהל הפוליטי והציבורי בטקסס. בשנת 2007 הוא נכנס כקצין מודיעין לשירות צבאי בצי האמריקני, בעיקר במילואים. בשנת 2011 אף שירת באפגניסטן במשך שמונה חודשים. כשהדוד שלו היה נשיא, הוא שלח אותו לשליחויות דיפלומטיות שונות, בעיקר במדינות מרכז ודרום אמריקה. הוא אף התבטא בחריפות כנגד הדיקטטור הוונצואליאני המנוח הוגו צ'אבז, הוא אף ביקר את מושל מדינת פלורידה דאז, צ'ארלי כריסט, שבזמנו היה רפובליקני ושינה את דעתו, שהוא לא מספיק רפובליקני ונעזר יתר על המידה בכספי מדינה פדרליים.
פעילותו למען הציבור ההיספני בטקסס וכן מוצאו מהווים יתרון פוליטי: אם וכאשר ירוץ למשרות בכירות, כמו מושל טקסס ואחר כך אולי לנשיא ארצות הברית- מסלול אופייני למשפחת בוש, הוא יקבל כמעט בוודאות קולות מצביעים היספניים רבים. כשנשאל לגבי כניסה ממשית לפוליטיקה בתפקידים בכירים, הוא לא פסל אפשרות זאת.
בשנת 2012 נבחר לתפקיד ציבורי משמעותי ראשון: קומישינר הקרקעות של טקסס, תפקיד שמקביל לראש מינהל המקרקעין, עם סמכויות נוספות, של מדינת טקסס. אין לפסול את האפשרות שתפקיד התובע הכללי של המדינה, שמוביל לתפקיד מושל המדינה לאחר מכן, או התמודדות ישירה על תפקיד מושל טקסס, תפקיד שממלא זה כשנה המושל גרג אבוט הרפובליקני, אלה מטרותיו הבאות.

אז האם לג'ורג' בוש הנכד יש סיכוי להיות הנשיא בוש השלישי, או הנשיא בוש הנכד?

לפי איך שנראית המפלגה הרפובליקנית כיום, יש לו סיכוי מסוים. הבעיה היא שהציבור האמריקני כבר אלרגי לשם המשפחה "בוש", והעובדה היא שאביו ג'ב לא נבחר למועמדות הרפובליקנית, הוא אפילו לא הגיע לקו הסיום מול דונאלד טראמפ. אבל אם טראמפ יהיה נשיא או לא, הזעזוע שעוררה ותעורר עצם מועמדותו של טראמפ תביא בעתיד את הרפובליקנים לשאוף לחזור לשורשים, וגם ליצור קשר עם בוחרים שאינם האמריקני הלבן הממוצע. אבל בוש הנכד, כמו כל בוש, לא יחפש קיצורי דרך. הוא יודע שהוא לא טראמפ שיכול להעז ולהתמודד לנשיאות ללא שום ניסיון פוליטי ממשי, ושהוא חייב להיות מושל של מדינה לפני שיתמודד על הנשיאות.
ואם הרפובליקנים ירצו לחזור לשורשים הממסדיים, לאחר העידן הקצר מאוד של טראמפ כמועמד או הארוך יותר של טראמפ כנשיא אין כמו משפחת המלוכה הרפובליקנית, משפחת בוש, כדי למלא תפקיד זה- למרות הביקורת עליה. הרי כל אימת שהנשיא נקרא ג'ורג' בוש, ארצות הברית יצאה למלחמות. ואם הרפובליקנים ירצו בנוסף גישה לקהלים שמהווים מיעוט הולך וגדל בארה"ב, שאולי יהוו את הרוב של מחר, ואני מתכוון לציבור ההיספני, אין כמו ג'ורג' בוש הנכד שיכול למלא את תפקיד מועמד הרפובליקנים לנשיאות בעתיד- בייחוד זה יהיה אפשרי לאחר שמונה שנות כהונה של טראמפ או הילרי קלינטון כנשיאים. ולמה שמונה שנים? בדרך כלל נשיא אמריקני מנצח בבחירות לקדנציה השנייה שלו (חוץ מכמה יוצאי דופן, שהציבור בחר לשלוח לביתם האמיתי מהבית הלבן אחרי 4 שנות כהונה- האחרון היה סבו של ג'ורג' פרסקוט בוש, שהוחלף בביל קלינטון הדמוקרטי ב-1992).
יש לו, כאמור, רקורד מצוין: גם מיוחס, דבר שיבטיח לו קידום מהיר במפלגה הרפובליקנית, גם משכיל- במשפטים, גם איש צבא, ששירת במלחמה שהדוד שלו יזם, גם פעיל חברתי וגם, כמובן, חצי היספני במוצאו, בעל מראה חיצוני שנוטה לצד ההיספני של משפחתו.
אבל השאלה היותר גדולה לעתיד, ואם ג'ורג' הנכד כמובן ירצה: האם הציבור האמריקני יתגבר על האלרגיה שלו למשפחת בוש ועל הפחד ממנה מעוד יציאה למלחמה, ויצביע שוב לנשיא ששמו הוא ג'ורג' בוש.


קצת

האתר של דף הפייסבוק "אני יודע שאני לא יודע" עוסק בהיסטוריה, טלנובלות, פוליטיקה, מזרח תיכון, עיתונות וטלוויזיה פרטי יצירת קשר: דף פייסבוק של האתר: אני יודע שאני לא יודע דף פייסבוק נוסף: Histerio Harun טוויטר: Histerio5@ כתובת מייל וגוגל פלוס: histerio33@gmail.com

מחכה לתגובתך