הסולטאנים של קוסם- מוסטפא הראשון

כידוע לכולם, מוסטפא בנו של הסולטאן סולימאן לא זכה להיות הסולטאן מוסטפא הראשון. אבל היה סולטאן בשם מוסטפא הראשון. הוא דודו של אבראהים המטורף שכבר כתבתי עליו, ואבראהים הסולטאן נקבר על ידו. גם הוא היה קשור לקוסם סולטאן, שדמותו ודמותה כיכבו בסידרת ההמשך של "הסולטאן"- "המאה המפוארת- קוסם" שעונתה הראשונה הסתיימה זה מכבר, וגם הוא היה קורבן של ה"כלוב" המפורסם, הקאפס.
בהמשך לפוסט של "אבראהים המטורף", אני אכתוב היום על הסולטאן מוסטפא הראשון, שחי בין השנים 1592 ל1639.

מוסטפא שלט לסירוגין בסך הכל שנתיים בלבד- בין 1617 ל1618 ובין 1622 ל1623. הדבר היחיד שהוא נודע בו הוא צחקוקיו שנשמעו כמו צחוקו של אימבציל (מפגר). מדובר באחד הסולטאנים הכי נוירוטים שידעה האימפריה העותמאנית. בנוסף היה לו תחביב- לרוץ ללא סיבה במסדרונות הארמון.

מוסטפא גדל החל מגיל 11 ב"כלוב". הוא הושם שם על ידי הסולטאן אהמט הראשון, שהמועדפות עליו היו קוסם סולטאן ויריבתה חדיג'ה סולטאן. בשנת 1617 מת אהמט הראשון, וקוסם סולטאן הכוחנית פחדה שמא הבן היותר בכור שאמור היה לעלות לשילטון, עות'מאן בן ה-13, שלא היה בנה, יחסל אותה ואת בניה בהוראת אמו, חדיג'ה. לכן היא הפעילה את קסמיה על מנת שדווקא מוסטפא הנוירוטי, אחיו של בעלה, ימונה לסולטאן על פי החוק- ויהיה בעצם "חותמת גומי שלה". וכך היה. מוסטפא, שהיה לא שפוי עוד מלפני שהוכנס לקאפס שהחמיר את מצבו, ערך מינויים לתפארת: הוא מינה שני משרתים נערים שלו למושלי קהיר ודמשק ומינה לקצין בכיר איכר שהציע לו לשתות בעת שהיה במסע ציד. בהמשך יגדיל מוסטפא לעשות, וימנה עגלון שהנהיג עגלה רתומה לחמור להיות המואזין של המסגד המרכזי של איסטנבול, איה סופיה. וזירים גדולים לא יכלו לעבוד עם מוסטפא, שניסה להנהיג את האימפריה על פי חזיונות שראה, והתחלפו בזה אחר זה. גדוד הסריסים של הארמון ראה את התנהגותו המטורפת של מוסטפא, ולכן הוא הודח ובמקומו מונה הסולטאן עותמאן השני בן ה-13, וזאת לאחר שמוסטפא שלט שלושה חודשים בלבד, ללא שום יכולת למשול. מוסטפא המודח נשלח שוב לביתו המוכר- הכלוב, הקאפס.

עותמאן השני חיסל את אחיו מהמט, אסר על עישון וצריכת אלכוהול באופן טוטאלי באימפריה, ורצה לערוך רפורמות אצל היניצ'רים. קוסם הקוסמת ניסתה שוב ושוב להפעיל את השפעתה כדי שעותמאן יודח. והייתה לה עילה טובה- עותמאן ניסה לערוך רפורמות בקרב היניצ'רים. בשנת 1622 עותמאן יצא למסע למכה, אך היניצ'רים החשדנים פרצו לארמון, כבלו את עותמאן וכלאו אותו לאחר שנלחם בהם כאריה. לבסוף הוצא עותמאן להורג ואוזנו נשלחה אל אימו, חדיג'ה (רואים כאן את טביעות האצבע של קוסם). כאן קוסם שוב התערבה, והציעה למנות שוב את מוסטפא. מוסטפא הפרנואיד סירב לעזוב את הכלוב (כידוע: אגף סגור בהרמון שנועד לכלוא בתוכו את כל הטוענים לכתר מקרב המשפחה הסולטאנית, במקום להוציאם להורג). היניצ'רים עשו חור בגג הכלוב, כבלו את מוסטפא, שהיה שם עם שתי שפחות שנכלאו יחד איתו כדי לספק את יצריו, קשרו אותו והוציאו אותו החוצה.

מוסטפא הראשון, הסולטאן החדש-ישן, בתגובה, שכח שאחיינו עותמאן נרצח, והחל לרוץ במסדרונות הארמון תוך שהוא צועק את שמו של אחיינו ההרוג. הוא הורה להוציא להורג את כל מי שהדיח את אחיינו עותמאן, אך כשהורה להוציא להורג את שאר בניו של אחיו, כולל ובייחוד אלה שהיו בניה של קוסם, באו שוב גדודי הסריסים, יחד עם הוראה מאת המופתי הגדול של איסטנבול לפיה לפי הדת המוסלמית אדם לא שפוי אינו ראוי לשלוט, תפסו את מוסטפא וזרקו אותו בחזרה לכלוב. לאחר הדחתו התמנה הסולטאן החזק מוראד הרביעי, כשעליו מפקחת אימו החזקה מאוד, קוסם.


קצת

האתר של דף הפייסבוק "אני יודע שאני לא יודע" עוסק בהיסטוריה, טלנובלות, פוליטיקה, מזרח תיכון, עיתונות וטלוויזיה פרטי יצירת קשר: דף פייסבוק של האתר: אני יודע שאני לא יודע דף פייסבוק נוסף: Histerio Harun טוויטר: Histerio5@ כתובת מייל וגוגל פלוס: histerio33@gmail.com

מחכה לתגובתך