מי היה קאבוס בן סעיד, סולטאן עומאן?

בסולטאנות עומאן שולטת שושלת הסולטאנים ממשפחת סעיד (אאל-סעיד) מזה 14 דורות.
ב23 ביולי 1970 הנסיך העומאני קאבוס (Qaboos) השלים את ההפיכה כנגד אביו, הסולטאן סעיד בן תיימור עמו היה מסוכסך בשש השנים האחרונות ואף נתון במעצר בית מאז שחזר מאקדמיית הקצינים הבריטית סנדהרסט. הוא השתלט על הארמון בעיר הדרומית סלאלה, הקרובה לתימן, והתחיל עידן חדש כסולטאן. אביו היה ידוע כמסתגר בתוך שערי ארמונו בעיקר ולא היה נגיש לאזרחים. קאבוס, בניגוד אליו, נקט מדיניות הפוכה ממנו של פתיחות השילטון כלפי נתיניו ופתיחות המדינה כלפי חוץ. אביו של קאבוס שהה בבריטניה עד שמת שנתיים לאחר ההפיכה. סולטאנות עומאן, שאוחדה זה מכבר עם סולטאנות מסקט (העיר מסקט היא כיום בירת עומאן), הפכה ושינתה את פניה וכן הסולטאן: היא הפכה למדינה מודרנית וקאבוס הפך למנהיג הערבי שמכהן הכי הרבה זמן. כשנכנס קאבוס לשילטון, לסולטאנות שלו לא היה מטבע משלה אפילו. הוא ייסד את מטבע הריאל העומאני כאחד הצעדים הראשונים שעשה בתור סולטאן, והעביר את מדינתו תנופת פיתוח ובנייה מואצת. עומאן עצמה, שבעבר הייתה סולטאנות שכלכלתה הייתה נסובה על שליית פנינים מהים היא כיום מדינת נפט, והשקעות החברות הזרות והמדינה עצמה בנפט העומאני החלו לשאת פרי רק לאחר עלייתו של קאבוס לשילטון. בעשורים מאז עלייתו של קאבוס לשילטון בתור סולטאן הכנסות המדינה מהמיזם הושקעו בתשתיות, בעיקר תשתיות לשאיבת נפט, נבנו כבישים חדשים, הוקמו בתי ספר, בתי חולים, מפעלי לייצור חשמל ולתובלת מים.
קאבוס הצליח גם לדכא את ההתקוממות הקומוניסטית בגבול שבין עומאן לדרום תימן, התקוממות שהוצתה בעיקר על ידי שכנתו דאז תימן הדרומית שהייתה קומוניסטית בשנות השישים והשבעים של המאה העשרים, שגרמה לבדלנות של מחוז ד'ופאר בדרום המדינה.

יחסיה של עומאן תחת קאבוס עם שכנותיה היו מורכבים: מצד אחד היא נחשבה בעלת ברית של ארה"ב ובריטניה אך מצד שני ניהלה קשרים טובים עם איראן גם בתקופת השאה וגם בתקופה שלאחר המהפיכה האסלאמית של ח'ומייני. עומאן נחשבה מעין גשר דיפלומטי בין מדינות המפרץ הפרסי העוינות את איראן לבין איראן. קאבוס עצמו נמצא כעת בסכסוך עם מדינות המפרץ בשל קשריו עם איראן. ידוע גם שעומאן אירחה את צוותי המשא ומתן על הסכם הגרעין האיראני והאמריקני בשיחות ביניהם בתקופת אובמה, עד לחתימת ההסכם בקיץ 2015. לא מן הנמנע שפגישתו של קאבוס עם ראש ממשלת ישראל נתניהו באוקטובר 2018 נועדה אולי לתווך בינו לבין מדינות המפרץ הפרסי ובעיקר ערב הסעודית, ובעיקר בינו לבין הממשל האמריקני תחת דונאלד טראמפ. כיום, בתקופת טראמפ, קאבוס חושש יותר להיות בקשר הדוק מדי עם איראן. נתניהו הוא ראש הממשלה השני שקאבוס פוגש, לאחר שבשנת 1994 נפגש בעומאן עם יצחק רבין המנוח.

החל משנת 2017 ידוע כי הסולטאן קאבוס, בן 78 בקרוב, חולה בסרטן, ובאותה שנה הגרמנים נתנו לו טיפול והצילו את חייו. הבעיה עם שילטון קאבוס הוא העובדה כי היה נשוי תקופה קצרה בין השנים 1976-1979 ואין לו ילדים. לאחר מותו של קאבוס אמורה להתכנס מועצה מיוחדת ולמצוא את שני הפתקים שהחביא קאבוס בשני ארמונות במדינה (רציני ביותר!), עליהם כתוב שמו של יורשו. כנראה אחד מבני דודיו הוא זה שיירש אותו בבוא היום. לאחר מות קבוס ב2020 נפתח המכתב שהשאיר והיית'ם בן טארק בן דודו ושר התרבות מונה לסולטאן במקומו.

הדת בעומאן היא ייחודית: מדובר באסלאם איבאד'י, כשהאבאד'יה היא התנועה המודרנית וההמשך של תנועת הח'ווארג', הסיעה והאסכולה הראשונה שהתפלגה מחוץ לאסלאם הסוני, עוד לפני השיעים במאה השביעית שהייתה המאה הראשונה לאסלאם.
.


קצת

האתר של דף הפייסבוק "אני יודע שאני לא יודע" עוסק בהיסטוריה, טלנובלות, פוליטיקה, מזרח תיכון, עיתונות וטלוויזיה פרטי יצירת קשר: דף פייסבוק של האתר: אני יודע שאני לא יודע דף פייסבוק נוסף: Histerio Harun טוויטר: Histerio5@ כתובת מייל וגוגל פלוס: histerio33@gmail.com

מחכה לתגובתך