אבו סעוד אפנדי

הקאדי אבו סעוד אפנדי

היום בפרק הוצגה בצורה נרחבת דמותו של הקאדי אבו סעוד אפנדי, או כמו שכותבים בתורכית EBUSUUD EFENDİ, שיצא לו מוניטין של שופט קשוח מאוד אך גם שופט בהוגנות.

ראשית, אני אבהיר את המושג קאדי. בערבית קאדי זה שופט על פי ההלכה המוסלמית, השריעה. בתורכית ובפרסית גם נקרא קאזי. בצבא שופט צבאי נקרא קאזי-עסכר או קאדי עסכרי.
תפקידו של הקאדי אפנדי בסידרה וגם כמו שהיה במציאות הוא הקאדי של איסטנבול, מקביל כיום לנשיא בית המשפט המחוזי של ירושלים בישראל.
הסולטאן מדבר עם אבו סעוד אפנדי על קאנוניזציה של האימפריה, כלומר להתאים את חוקי האימפריה, שהותאמו לחוקי האסלאם שהחידוש בהם הופסק במאה העשירית, למציאות של אותה תקופה, המאה ה-16.
בזכות תהליך הקאנוניזציה ניתן לסולימאן הכינוי "סולימאן קאנוני" או "סולימאן המחוקק".
ובכן, מיהו היה הקאדי אפנדי?
מוחמד אבו סעוד אפנדי חי 84 שנים, מספר שיא לאותן שנים, בין 1490 ל-1574. מוצאו היה מהעיר עמאדיה, כיום בצפון כורדיסטאן העיראקית. לכן נקרא גם "אל-עמאדי". הוא היה פוסק הלכה ופרשן קוראן, שכתב הרבה חיבורי הלכה ופרשנות של הכתוב בקוראן. היה שייך לאסכולה החנפית של האסלאם הסוני (עדת הרוב באסלאם, שכתשעים אחוזים מהמוסלמים משתייכים אליה). ותנו לי להסביר, באסלאם יש ארבע אסכולות של פרשנות הלכה- חנפי, שאפעי (שתי הראשונות נפוצות באיזורנו והיו הנפוצות באימפריה) חנבלי (נפוצה בערב הסעודית ובכמה ממדינות המפרץ) ומאלכי (נפוצה בעיקר בצפון יבשת אפריקה).
הוא היה קאדי ראשי בערים בורסה, איסטנבול ובצד האירופי של האימפריה, שנקרא רומליה.
התמחותו הייתה התאמת השריעה, ההלכה המוסלמית, לחוקים המקומיים של כל איזור ולזמן שבו הוא חי. סולימאן היה צריך בדיוק אדם כזה, לכן מינה אותו למופתי הראשי- השופט העליון ופוסק ההלכה הראשי של האימפריה. יחד עם סולימאן, יצר כאמור אבו סעוד בסיס חוקי לאירגון חוקי המינהל של האימפריה- הקאנון- יחד עם חוקי ההלכה, ביחד בקובץ כתוב אחד. אבו סעוד אפנדי חיזק את סמכותו החוקית של הסולטאן, וקבע שהחקיקה באימפריה נובעת ממנו ולא רק מההלכה או ממנהגי המקום.
אחד הדברים הידועים שעשה הוא שהתיר את אספקת הקפה באימפריה, בעוד האלכוהול אסור על פי האסלאם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>