ברן 2

הסולטאנית הראשונה, עדכונים לגבי סדרות ושחקנים תורכיים-5

נילופר האטון- הסולטאנית הראשונה

עוד לפני שראשי המשפחה העות'מאנית נודעו כסולטאנים, בראשית ימיה, הייתה אישה דומיננטית מאוד שהשפיעה על בעלה, ראש המשפחה. מדובר בנילופר האטון, שהייתה השפחה המועדפת על אורהאן (או: אורחאן), שנחשב השליט השני של בית עות'מאן, בנו של מייסד השושלת, שנקרא כמובן עות'מאן. אם ישאלו אתכם מי הייתה הסולטאנית הראשונה של האימפריה, התשובה צריכה להיות לא אחרת מאשר נילופר האטון. נילופר הייתה אימו של ראש המשפחה העות'מאנית הראשון שניתן היה לקרוא לו בתואר סולטאן, מוראד הראשון.

נילופר הייתה במקור נסיכה ביזנטית, ששמה המקורי היה הולופירה. היא חייתה עד שנת 1383 ונולדה כנראה בשנות העשרים או השלושים של המאה הארבע עשרה. באותם ימים, המשפחה העות'מאנית עמדה בראש נסיכות. היא נלחמה בנסיכויות ביזנטיות שונות שהיו ביבשת אנטוליה, הנסיכות העות'מאנית ישבה בעיקר במחוז בורסה, ממזרח לאיסטנבול שהייתה אז קוסטנטינופול הבירה הביזנטית, ועיר הבירה העות'מאנית הראשונה הייתה סואוט. במסגרת המלחמות, על מנת להבטיח את שלומן נהגו הנסיכויות להשיא את בנות ובני שליטיהן לשליטים אחרים. כך קרה עם הולופירה, שעות'מאן וכוחותיו התקדמו לעבר הטירה של אביה. היא הייתה בתו של ראש נסיכות בילג'יק, ישנה אגדה לפיה בזמן החתונה, שהייתה אמורה להתקיים בטירת בילג'יק, הערים עות'מאן אביו של אורהאן על הבילג'יקים וכבש את טירתם. החתונה בין אורהאן לנילופר קרתה בכל זאת, לאחר מכן. ממש לפני החתונה היא התאסלמה ושמה שונה לנילופר, שם פרסי שמשמעותו פרח הנופר. כלומר, שמה היה נופר. השם שניתן לה עורר שמועות, לפיה היא לא הייתה בת של נסיך ביזנטי, אלא דווקא של נסיך פרסי, וזהו בעצם שמה המקורי…

נילופר יצרה תקדים עות'מאני לשנים שיבואו: בעת שאורהאן היה במסעות מלחמה, בדרך להפוך את הנסיכות העות'מאנית לאימפריה, נילופר הפכה לעוצרת, כלומר שליטת המשפחה והנסיכות העות'מאנית בפועל, לכל דבר ועניין. היא גם קיבלה תפקיד לא רשמי של "ואלידה", אם הסולטאן, בראשית שנות שלטונות של בנה מוראד. היא גם הקימה בית תמחוי באיזניק, שהייתה בעבר ניקיאה הביזנטית. תפקיד של אשת הסולטאן ואם הסולטאן לעתיד כשליטה שגם בונה מבני צדקה, הפך לרשמי ומשמעותי בשנים שיבואו. אפילו אבן בטוטה, הנוסע המפורסם שהסתובב בכל שטחי האימפריה לעתיד לפני שהפכו לכאלה (כולל בארץ ישראל), תיאר אותה כאישה חזקה ומרשימה והיא אירחה אותו בעת שהייתה שליטה בפועל.

הסידרה "הסולטאן-קוסם סולטאן"- עידכונים.
בניגוד למה שכתבתי, הסידרה תעלה לאוויר בתורכיה בערוץ "סטאר טי וי" בשעה 8 בערב לפי שעון תורכיה ביום חמישי, שמיני באוקטובר 2015. הבעיה בסידרה כזאת, היא הציפיות שיש סביבה, עקב היותה סידרת המשך והצלחת הסידרה המקורית. מרוב ציפיות, סידרה כזאת עלולה לאכזב. בסידרה המקורית, השחקנים היו כמעט לא ידועים והם התפרסמו בזכותה. בסידרה הזאת יש תופעה קיצונית: הצניחו אליה כוכבות מפורסמות, כמו ברן סאאת והזמרת הולייה אוושאר, לצד שחקנים אלמונים, כמו השחקנית היוונייה אנסטסיה טימופלו, שמשחקת את קוסם הצעירה, ועתידה להתחלף בעתיד בכוכבת ברן סאאת, שנראית בתמונה למעלה. מדובר בשחקנית יוונייה בת 17 בלבד. גם מי שישחק את הסולטאן אהמט אינו מפורסם. זו תופעה שסובלים ממנה הרבה סרטי המשך, והרבה יצירות שהן המשך להצלחה קודמת: הניסיון לשחזר את אותה הצלחה. כלומר: על ההפקה ועל השחקנים של הסידרה החדשה, שהיא סידרת ההמשך ל"סולטאן", לעבוד יותר קשה מאלה ששו את הסידרה הראשונה על מנת לשחזר את ההצלחה. מה גם שהסידרה אינה סובבת סביב סולטאן אחד חזק, אלא סביב אישה חזקה שדאגה למינויים של כמה סולטאנים חלשים. גם בעלה, אהמט הראשון, לא היה חזק כמו סולימאן, הסבא של הסבא שלו. אז נראה.

סדרות תורכיות חדשות

בערוץ "ויוה פלוס" עלו לאחרונה שתי טלנובלות תורכיות חדשות, "הנערה שאהבתי", או כמו שמה בתורכית, Bir Çocuk Sevdim- שהוא שם די שערורייתי למדי, כי התרגום החופשי שלה מתורכית עלול ליצור רושם לא טוב- "ילד/ה שאהבתי", אבל היא מתארת אהבה לנערה (צ'וג'וק בתורכית משמעותה, ילד או ילדה, נער או נערה, היות ובתורכית אין הבדל בין זכר לנקבה). לכן טוב שתירגמו את שם הסידרה כך. סידרה שנייה חדשה היא "דילה". נכון שאני לא צופה בטלנובלות תורכיות "כבדות" אלא רק היסטוריות או שקשורות לאימפריה העות'מאנית, אבל אני רוצה לכתוב על כמה מהשחקנים והשחקניות שבהן. שמה המקורי של הסידרה השנייה, אגב, הוא "גברת דילה", Dila Hanım.

השחקן הראשון הוא ארקן פטקאיה מהסידרה "דילה", שמשחק את ריזא ביי. הוא בן 45, ומשפחתו שהיא במקור מדיארבקיר (כנראה יש בו מוצא כורדי), נולד באלאזי במזרח תורכיה. את ילדותו העביר באיסטנבול, ולמד בתיכון בפנרבהצ'ה. משם עבר ללמוד תיאטרון בקונסרבטוריון לאומי באוניברסיטת אנאדולו (שנקראת על שמה התורכי של אנטוליה). בשנת 1994 קיבל תפקידים רציניים בתיאטרון ובשנת 1998 החל להופיע בסרטים ובסדרות טלוויזיה. הוא גם הופיע בתיאטרון בדיארבקיר, כאמור, עיר שרובה כורדית במזרח תורכיה. החל מאמצע שנות האלפיים החל להופיע בסרטי טלוויזיה ובסדרות, כשדילה היא הסידרה ה-15 שהופיע בה. מדובר, אם כן, בשחקן ותיק יחסית.
כמו כן, משחקת בסידרה הולייה דרג'אן, הלא היא אימה בת ה-64 של ברגוזאר קוראל, כוכבת "קאראדאיי". היא, בעלה וילדיה כולם משפחה של שחקנים.

השחקנית השנייה באה מהסידרה השנייה, "הנערה שאהבתי". היא משחקת את מינה, הפעם השנייה שהיא משחקת דמות בשם זה בשתי סדרות שונות. קוראים לה גולג'אן ארסלאן, ילידת מאי 1986, בת 29. ילידת סקריה שממזרח לאיסטנבול, שיחקה עוד בנערותה בהצגות תיאטרון ולמדה את התחום עוד בבית הספר. בשנת 2007 החלה לשחק בסדרות בערוץ הממלכתי התורכי, TRT1. משם עברה לערוץ שידוע בטלנובלות שלו, Kanal D. בסך הכל שיחקה ב10 טלנובלות. בנוסף, השתתפה בפרסומת לטלפון סלולרי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>